Jak zadbać o bramę garażową?

Pamiętaj o regularnych przeglądach technicznych
Dzięki regularnym przeglądom technicznym bramy jesteśmy w stanie na bieżąco monitorować zużycie elementów wyposażenia, mających kluczowy wpływ na działanie bramy garażowej. Dokonując regularnego przeglądu wyeliminujemy np. głośną pracę bramy. Ważne są również uszczelki – to one najłatwiej zużywają się podczas częstego otwierania i zamykania bramy. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do sprawnego działania bramy, wezwij fachowca, który wskaże ewentualne problemy w działaniu i pomoże Ci je naprawić. Oczywiście pewne podstawowe zabiegi konserwacyjne możemy wykonać sami, bez fatygowania fachowca.

Bramy garażowe idealnie wpasowują się w wystrój każdego domu
Brama zawsze może wyglądać jak nowa
Warto na bieżąco utrzymywać czystość w mechanizmie bramy garażowej, dzięki czemu działa on znacznie wydajniej. Najbardziej narażone na zabrudzenia są prowadnice, można je jednak łatwo wyczyścić za pomocą miękkiej szczotki lub mokrej ściereczki. W ostateczności można użyć sprzężonego powietrze. Jeżeli kolor płaszcza bramy zmienił się z upływem czasu, warto umyć go wodą z odrobiną delikatnego środka czyszczącego – dzięki temu kolor stanie się wyraźniejszy.

Bramy GARAROL posiadają zabezpieczenie, które automatycznie podnosi bramę po napotkaniu przeszkody
Zabezpieczenia przeciążeniowe
Sprawdź mechanizm działania bramy; zabezpieczenie przeciążeniowe i fotokomórka powinny spowodować zatrzymanie bramy i jej cofnięcie w przypadku napotkania przeszkody. Bramę należy sprawdzić również w stanie rozblokowanym. Gdy brama przesuwa się płynnie, nie ma żadnych blokad w prowadnicach i nie trzeba używać siły do otwarcia, oznacza to, że wszystko działa jak należy i nie ma się czym przejmować. 
Rolki i sprężyny najważniejsze
Aby utrzymać jak najbardziej płynną pracę bramy garażowej, warto pamiętać o regularnym smarowaniu ruchomych części mechanicznych. Szczególnie mocno należy się skupić na wspomnianych rolkach i sprężynach, będących podstawą działania bramy. Nie należy natomiast smarować plastikowych części, które w ten sposób można łatwo uszkodzić. Żywotność samych sprężyn to maks. 20 000 cykli, po tym czasie sprężyny naturalnie zużywają się i pękają. Smar powinien być przeznaczony specjalnie dla bram garażowych, ponieważ gwarantuje on dodatkową ochronę przed wilgocią i zmianami temperatury. W przypadku wątpliwości należy skonsultować się z fachowcem, który pomoże dobrać specyfik najodpowiedniejszy dla naszej bramy.
Rutynowe kontrole działania bramy to nie tylko konieczność, ale również kwestia bezpieczeństwa. Prawidłowo działająca brama to nie tylko wygoda, ale też bezpieczeństwo – takiej bramy nie ruszy żaden włamywacz, a zawartość waszego garażu będzie zawsze bezpieczna. Polecamy zapoznać się z ofertą GARAROL , renomowanym producentem systemu bram garażowych.